2019-03-18

Martyno Mažvydo keliais.

Bernardas Brazdžionis

PAMINĖTA KNYGNEŠIO DIENA

Knygnešio diena – tai puiki galimybė pakalbėti su mokiniais apie knygos vertę, apie žmones, kurie rizikuodami viskuo, ką brangiausio turi, išsaugojo lietuvišką žodį. Ta proga mokyklos bibliotekoje vyko kryžiažodžių apie knygas ir skaitymą sprendimo turnyras, kurį suorganizavo bibliotekos vedėja Alvyra Bončkienė. Sėkmingiausiai kryžiažodžius sprendė ketvirtokai U. Mataitytė, K. Mikutaitė, J. Domarkas, B Laurinavičius bei 2 kl. mokinė E. Sakalauskaitė.
2004 metais UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų veiklą. Nepaisant to, kad už knygų platinimą buvo baudžiama kalėjimu ar tremtimi į Sibirą, knygos buvo gabenamos itin aktyviai. Lietuviškos knygos ir laikraščiai ėjo iš rankų į rankas. Imperinės valdžios atstovai, matydami, jog nebegali sulaikyti slaptojo knygų platinimo, 1904 m. panaikino daugiau kaip 40 metų trukusį lietuviškos spaudos draudimą.