2015-11-23

„Tolerancija yra geriausia religija“
V. Hugo

TOLERANCIJOS DIENA MOKYKLOJE

Lapkričio 16-oji – Tarptautinė tolerancijos diena, kuri nuo 1995 m. kasmet minima daugelyje demokratinių šalių, o Tarptautinė istorinio teisingumo komisija jau tryliktus metus inicijuoja Tarptautinės tolerancijos dienos paminėjimą Lietuvoje.

Šiais metais tolerancijos dienos simbolis – MOZAIKA. Mozaika – tai piešinys arba paveikslas, kurio vaizdas gali būti sukurtas iš įvairių medžiagų. Svarbiausias dalykas kuriant mozaiką – turinys, t.y. piešinio, vaizdo tema, kuri turi atspindėti tolerancijos temą.

Tarptautinė tolerancijos diena paminėta ir mūsų mokykloje: klasės valandėlių, pamokų metu su ugdytiniais aptarta žodžio „tolerancija“ reikšmė ir prasmė, paanalizuoti tolerancijos/ netolerancijos pavyzdžiai, diskutuota aktualiomis dabarties temomis. Ypač entuziastingai mokiniai prisijungė prie pilietinės iniciatyvos „Tolerancijos mozaika“.

Ikimokyklinio ugdymo grupės vaikučiai kūrė mozaiką iš plastilino ir spalvoto popieriaus, priešmokyklinukų mozaikoje svarbiausias akcentas – bičių korys. Vaikų įsitikinimu, tolerancija – tai draugystė, užuojauta, meilė. Išradingieji pirmokėliai sukūrė paveikslą iš kukurūzų. Antrokai karpė medelius, drugelius, meškučius, debesis, saulę, teigė, kad džiaugsmas, gerumas, pagalba – tolerancijos pagrindas. Trečios klasės mokinukai, kurdami mozaiką, panaudojo kriaukleles, kaštonus, medžių lapus. Iš pupų, pupelių, moliūgų, saulėgrąžų sėklų, grikių, ryžių ir makaronų originalų paveikslą sukūrė ketvirtokai. 5 klasės mokinių mozaikoje svarbiausios detalės – saulė ir į ją ištiestos rankos (panaudotas spalvotas popierius, manų kruopos), šeštokai pavaizdavo žemę, rankomis susikibusius žmones, širdį – pagarbos, žmoniškumo, santarvės simbolį. Pastelinių spalvų popierinės širdelės - svarbiausias 7 klasės mokinių mozaikos akcentas. Originalumu pasižymėjo aštuntokai – paveikslą suklijavo iš kompiuterio klaviatūros klavišų. Tolerancijos mozaiką kūrę devintokai pavaizdavo žemės rutulį juosiančias rankas, o 10 klasės mokiniai tikino, kad pasaulyje draugiškai ir taikiai turėtų gyventi visi žmonės, nesvarbu, kokia jų religija, tautybė, odos spalva ar įsitikinimai.

Klijuodami, lipdydami, piešdami tolerancijos mozaikas mokiniai parodė, ką jiems reiškia pakantumas, atsiprašymas, orumas, teisingumas, dora. Tiek mažieji, tiek vyresni vaikai suvokė, kad tolerantiškumo, pagarbos šalia esančiam ar kitokiam žmogui reikia mokytis, nes tų „kitokių“ mūsų visuomenėje labai daug.

Tolerancijos dienos mozaikos fotogalerijoje