2021-01-11

MŪSŲ LAISVEI 30

Pažvelk, pasauli, į mažytę tautą,
   Suprask jos siekį, sielvartą, kančias
   Neleisim niekam Lietuvos sugriauti
   Ir niekur nesitrauksime iš čia.

1991 m. sausio 13-osios naktį beginkliai Lietuvos žmonės oriai atlaikė brutalų sovietų karių puolimą, deja, nepavyko išvengti gynėjų aukų. To sekmadienio naktį, po vidurnakčio, sovietų šarvuočiai privažiavo prie žmonių saugomos Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos prieigų, tačiau jokių veiksmų prieš parlamentą nesiėmė. Netrukus paaiškėjo, kad šarvuočiai ir tankai apsupo Vilniaus televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos komiteto pastatą. Ginkluoti desantininkai puolė Televizijos bokštą apjuosusius žmones. Jiems padėjo tankai ir šarvuočiai, važiavę tiesiai į beginklių žmonių būrį. Daugybė žmonių, nepaisydami grėsmės savo gyvybei, puolė gelbėti sužeistųjų. Apie 1000 žmonių patyrė įvairaus sunkumo traumas, šautines žaizdas, pjautinius sužeidimus, sumušimus, kaulų lūžius, neteko klausos. Nors sovietų kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomos Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos. Tą naktį Vilniuje gindami Vilniaus televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos rūmus nuo šautinių žaizdų arba po tankų vikšrais žuvo 14 drąsių, daugiausia jaunų Nepriklausomybės gynėjų:

Loreta ASANAVIČIŪTĖ (23 metų, iš Vilniaus, mirtinai sužalota užvažiavus tankui),
Virginijus DRUSKIS (22 metų, iš Vilniaus, nušautas),
Darius GERBUTAVIČIUS (17 metų, iš Vilniaus, nušautas),
Rolandas JANKAUSKAS (22 metų, iš Vilniaus, mirtinai sužalotas užvažiavus tankui),
Rimantas JUKNEVIČIUS (24 metų, iš Marijampolės, nušautas),
Alvydas KANAPINSKAS (38 metų, iš Kėdainių, mirtinai sužalotas sprogstamojo paketo),
Algimantas Petras KAVOLIUKAS (52 metų, iš Vilniaus, mirtinai sužalotas užvažiavus šarvuočiui),
Vidas MACIULEVIČIUS (24 metų, iš Vilniaus, nušautas),
Titas MASIULIS (28 metų, iš Kauno, nušautas),
Alvydas MATULKA (35 metų, iš Rokiškio, mirė ištiktas infarkto),
Apolinaras Juozas POVILAITIS (53 metų, iš Vilniaus, nušautas),
Ignas ŠIMULIONIS (17 metų, iš Vilniaus, nušautas),
Vytautas VAITKUS (47 metų, iš Vilniaus, nušautas),
Vytautas KONCEVIČIUS (49 metų, iš Kėdainių, nuo šautinių žaizdų mirė 1991 m. vasario 18 d.)

NEPAMIRŠKIME JŲ….

Tegu žino Nepriklausomybės priešai, kad savo tikėjime ir kovoje mes dar labiau sutvirtėjome, nes mūsų ŽUVUSIEJI niekada neapleidžia mūsų, JIE pasilieka kartu su mumis, JIE paremia ne tik mus, JIE paremia laisvę, teisingumą, demokratiją, visuotinius tiesos ir humanizmo principus. Sakau, kokie mes stiprūs, kai mano ranka tavo rankoje, o tavo ranka jo rankoje. Šitoje visą Lietuvą apkabinusioje rankų grandinėje amžinai jausime ir JŲ, ŽUVUSIŲJŲ, rankas. JIE stovės kartu su mumis, kaip tą  1991 metų sausio 13-osios naktį prieš tankus ir automatus, prieš tamsą ir smurtą, prieš begėdišką melą ir šmeižtą.
  TĖVYNE, stebuklų stebukle, esi didžiausia dovana kiekvienam žmogui. Aplaistyta ašaromis, vilgoma krauju.
  TĖVYNE, tik TU verta šios didžiausios žmogaus aukos – gyvybės.
  Garbė ir šlovė žmogui, atiduodančiam už TAVO  LAISVĘ  SAVE.