2014-10-29

INTEGRUOTAS PROJEKTAS „DONELAITIS IR JO LAIKAS“

2014 m. sausio 1 dieną sukako trys šimtai metų, kai gimė Kristijonas Donelaitis – liuteronų kunigas, poetas ir klasikinės lietuvių literatūros pradininkas, vienas originaliausių Europos švietimo epochos rašytojų. 1977 m. Tarptautinė literatūros kritikų asociacija, bendradarbiaudama su UNESCO, įtraukė K. Donelaičio garsiausią poemą „Metai“ į Europos literatūros šedevrų sąrašą.

Minint K. Donelaičio 300-ąsias gimimo metines, mūsų mokykloje buvo organizuotas integruotas projektas „Donelaitis ir jo laikas“. Rengdamiesi projekto pristatymui, 5–10 klasių mokiniai dalyvavo įvairiose veiklose: skaitė K. Donelaičio poemos „Metai“ ir pasakėčių ištraukas, rinko medžiagą apie lietuvių grožinės literatūros pradininką, kūrė iliustracijas, inscenizavo skaitomus tekstus, sprendė kryžiažodį. Mokyklos bibliotekoje veikė paroda „Biblioteka ir K. Donelaitis“ (organizatorė – bibliotekos vedėja A. Bončkienė).

Integruoto projekto „Donelaitis ir jo laikas“ pristatymas vyko spalio 23 dieną mokyklos aktų salėje (sceną papuošė technologijų mokytoja K. Pocevičienė). Renginio pradžioje žiūrovai klausėsi grupės „Liūdni slibinai“ atliekamos dainos „Pavasario linksmybės“ (pagal K. Donelaičio poemos „Metai“ žodžius). Renginio vedėja lietuvių kalbos mokytoja A. Prižginaitė tarė įžanginį žodį apie K. Donelaitį, paskaitė trumpą ištrauką iš „Rudens gėrybių“, paminėjo, kad poema „Metai“ išversta į daugelį kalbų (vokiečių, latvių, lenkų, čekų, gruzinų, švedų, japonų ir kt.), o rusiškai K. Donelaičio poemos ištrauką padeklamavo 10 klasės mokinė A. Daukantaitė (rusų kalbos mokytoja J. Lisauskienė).

8 klasės mokiniai R. Kaubrytė ir E. Radvilavičius perskaitė pranešimą „Kristijonas Donelaitis: biografija, asmenybė, kūrybinis palikimas“ (kompiuterines pateiktis rengė informacinių technologijų mokytoja N. Donėlaitė).

7 klasės mokinių komanda (E. Miliūtė, T. Jonušas, M. Gaudutytė, G. Lazdauskaitė, K. Lukauskytė, E. Tamošauskaitė) parengė pranešimą „K. Donelaičio pamokymai „Metuose“ ir pasakėčiose“ (lietuvių kalbos mokytoja A. Prižginaitė).

Anot mokinių, didžiausias išminčius poemoje – šaltyšius (seniūnas) Pričkus, kuris moko būrus baudžiauninkus gyventi pagal Dievo įsakymus, liepia valstiečiams nesuvalgyti visų maisto atsargų per vasarą, sąžiningai dirbti, vykdyti visus ponų paliepimus, prieš turtuolius neatsikalbinėti. Nesvarbu, kad „dumplės yr naudingas daikts į kaminą pūsti,/ Bet prieš vėjus pūst dar jos niekados nederėjo“.

Lauras, kitas „Metų“ veikėjas, pasak mokinių, į dienos šviesą iškelia lygybės idėją, tačiau supranta, kad įsigalėjusios hierarchijos pakeisti negalima, todėl tvirtina, kad kiekvienas žmogus turi gyventi pagal savo socialinio sluoksnio nuostatas.

Selmas, pati pamaldžiausia poemos „Metai“ asmenybė, bara ponus, kurie yra bedieviai, nesimeldžia, nesižegnoja, šaiposi iš Dievo. Selmas gąsdina baudžiauninkus pasaulio pabaiga, skatina nemeluoti, nevogti.

Pranešimą „K. Donelaičio pamokymai „Metuose“ ir pasakėčiose“ 7 klasės mokiniai baigė poeto eilėraščiu „Kiekvienam daryti gera“.

6 klasės mokinys R. Lukauskas kalbėjo apie pasakėčios žanrą, žinomiausius pasaulio ir Lietuvos pasakėtininkus (lietuvių kalbos mokytoja V. Brunalienė). Šeštokai taip pat perskaitė ir inscenizavo dvi pasakėčias („Aužuols gyrpelnys“, „Vilks provininks“).

Lietuvių kalbos mokytoja A. Prižginaitė pristatė vaizdinį pranešimą „K. Donelaičio atminties keliu“.

Dailės mokytoja L. Plonienė papasakojo apie iliustracijų kūrimo procesą (pagal K. Donelaičio „Metus“), pasidžiaugė mokinių kūrybos darbais (už kruopštumą, idėjų originalumą kuriant iliustracijas mokytoja pagyrė 6 klasės mokinius A. Jedenkutę, J. Šiaulytę, R. Lukauską, I. Šlevinskaitę, 7 klasės mokines E. Tamošauskaitę, K. Laukytę, G. Žiobakaitę, 8 klasės mokinius I. Anužytę bei E. Radvilavičių, 9 klasės mokinius D. Balsytę, K. Šeiniūtę, M. Šideikį, D. Jedenkutę, 10 klasės mokinius A. Daukantaitę, T. Kupšį). Buvo surengta iliustracijų paroda.

Bibliotekos vedėja A. Bončkienė 5–8 klasių mokinių komandoms pravedė viktoriną „Ką žinau apie K. Donelaitį?“. Mokiniai atsakinėjo į klausimus, atliko kūrybines užduotis: kūrė ketureilius su žodžiais mokykla, mokslas, biblioteka, knyga, internetas, gamta, draugai, aiškino K. Donelaičio žodžių reikšmes (pavyzdžiui, drimelis, balamūtas, šiuilė, kloniotis, vindas, pečenka, šaltyšius ir kt.). Viktorinos nugalėtoja – 7 klasės mokinių komanda „Donelaičio panelės“.
Renginio pabaigoje žiūrovai klausėsi Vilniaus teatro „Lėlė“ aktoriaus Rolando Kazlo skaitomų poemos „Metai“ ištraukų.

Nuotraukos galerijoje