„Zipio draugai“

 

 

Tarptautinė ankstyvosios prevencijos programa
,,Zipio draugai“

 

Tarptautinės programos ,,Zipio draugai“ tikslas – padėti 5–7 metų vaikams įgyti socialinių bei emocinių sunkumų įveikimo gebėjimų, siekiant geresnės vaikų emocinės savijautos. 

„Zipio draugai“ – tai programa, skirta 5–7 metų vaikų socialinių ir sunkumų įveikimo įgūdžiams ugdyti. Tikima, kad įveikimo įgūdžiai, susiformavę tokiame ankstyvame amžiuje, išliks ir paauglystėje bei suaugus.

Programa įgyvendinama priešmokyklinėse grupėse arba pirmose pradinės mokyklos klasėse. ,,Zipio draugų” valandėles veda specialų parengimo kursą baigę pedagogai. Paprastai programa trunka 24 savaites. Per savaitę vaikai dalyvauja vienoje 45 minučių trukmės valandėlėje.

Programa remiasi šešių pasakojimų ciklu, pavadintu Zipio draugai". Zipis yra vabaliukas, o jo draugai – keletas mažų vaikų. Pasakojimuose jie susiduria su daugumai vaikų pažįstamais dalykais: draugyste, bendravimu, vienatve, priekabiavimu, pasikeitimų ir netekties, susidūrimo su dar nepatirtais dalykais  išgyvenimu. Kiekvienas pasakojimas ryškiai spalvingai iliustruotas.

Programą yra patvirtinusi Pasaulinė sveikatos organizacija bei programoje dalyvaujančių šalių vyriausybės.

Programa „Zipio draugai“ moko vaikus, kaip įveikti kasdienius sunkumus, suvokti ir kalbėti apie savo jausmus, ieškoti būdų su tais jausmais susitvarkyti.

Programa padeda pedagogams tobulinti darbe reikalingas socialinę, socioedukacinę bei mokinių motyvavimo ir paramos jiems kompetencijas.

Specialistų nuomone, programa „Zipio draugai“ yra išskirtinė kitų prevencinių programų tarpe.

Programa „Zipio draugai“ Lietuvoje vykdoma nuo 2000 metų ikimokyklinių įstaigų, darželių-mokyklų ir bendrojo lavinimo mokyklų ikimokyklinėse bei priešmokyklinėse grupėse ir pirmosiose klasėse. Nuo programos įgyvendinimo Lietuvoje pradžios, joje yra dalyvavę beveik 72 tūkstančiai vaikų, paruošti 2,6 tūkstančio pedagogų iš visų šalies apskričių.

Programa ne kartą profesionaliai ir nepriklausomai vertinta, siekiant įsitikinti, ar ji tinkamai įgyvendinama, ar daro poveikį. Vienoje iš pateiktų ataskaitų, vertintojai rašė: „Įvertinimo rezultatai rodo, kad programa žymiai pagerina vaikų gebėjimus spręsti kasdien iškylančius sunkumus, stiprindama bendradarbiavimą, gebėjimą valdytis ir atjausti bei sumažina elgesio problemas.“ Lietuvoje buvo atlikta ir daugiau vertinimų, kurių metu buvo patikrintas programos išliekamasis poveikis vaikams.

Daugiau informacijos www.vaikolabui.lt


Atnaujinta 2012-01-17

 

Atnaujinta 2024-04-09 © Kartenos vidurinė mokykla. Visos teisės saugomos. Sprendimas:Creative partner